Total Diz Protezi

Total Diz Protezi

Total Diz Protezi ameliyatı 50 yılı aşkın bir süredir tüm dünya üzerinde bir çok farklı merkezde başarı ile uygulanmaktadır. Daha önceki yıllarda bu protezlerin ömürleri 10-15 yıl olarak bilinmekteyken, artık gelişen implant teknolojisi, artan bilgi paylaşımı ve ameliyat teknikleri ile bu yıl çok daha üst seviyelere çekilmiştir.

Total diz protezi kimlere yapılmalıdır? Endikasyonları nelerdir?

Total diz protezi (TDP) primer olarak dizde ciddi ağrıya neden olan artritli ( halk arasında diz kireçlemesi olarak bilinir) hastalarda endikedir. Özellikle ağrı ve dizde fonksiyon bozukluğu hastaların yaşam kalitesinde ciddi bozulmalara sebep olmaktadır. Hastaların bu ameliyatı olmadan önce konservatif tedavilerin tümünden fayda görmemiş olması gerekmektedir.

Bu ameliyat sıklıkla ileri yaştaki hastalara yapılmakla birlikte, romatolojik ve travmatik nedenlerle eklem fonksiyonları bozulan genç hastalara da başarı ile uygulanabilmektedir.

Ameliyat da kullanılacak anestezi çeşidi sadece ilgi bacağın anestezisi ( rejyonel) yada genel anestezi şeklindedir.

Ameliyat sonrası ilk 24 saatten sonra hemen mobilizasyon arzulanmaktadır. Ameliyat’dan sonra 15. günde dikişler alınmakta ve normal yaşama dönme beklenilmektedir. Bu ameliyat’dan sonra olabilecek en önemli komplikasyon erken dönemde tromboemboli atağı ve enfeksiyon iken geç dönemde implantta yetmezlik gelişmesidir. Bu kompikasyonlar ise son derece azdır.

 

 

 

Omurga KırıklarıTotal Kalça Protezi
RANDEVU İÇİN

BİZE ULAŞIN

Ortopedi ve Travmatoloji hakkında bilgi almak ve randevu için formu doldurarak bize ulaştırabilirsiniz.

NCR INTERNATIONAL HOSPITAL

Mücahitler Mahallesi,
Gazi Muhtar Paşa Blv. No:56,
Şehitkamil/Gaziantep

Telefon:

0 342 211 99 30

Randevu Saatleri:

Hafta İçi    : 09:00 – 19:00
Cumartesi : 09:00 – 17:00